Transport pianin i lodówek

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas transportu pianina?

Każdy kto posiada we własnym domu pianino i planuje jakąś większa wyprowadzkę do innego mieszkania to z całą pewnością najbardziej obawia się właśnie samego przewożenia swojego cennego instrumentu. W czasie transportu pianina musimy naturalnie zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie, ale absolutnie nie możemy zapominać o naszym bezpieczeństwie. Ludzkie zdrowie, a nawet życie, jest przecież warte o wiele więcej niż nawet najdroższe pianino i dlatego nie można robić wszystkiego na siłę, nie patrząc na siebie i osoby, które pomagają nam w transporcie takiego pianina.

Bezpieczeństwo ludzi przede wszystkim

W czasie wynoszenia pianina z domu, lub jego wnoszenia już na nowym miejscu zamieszkania, pracujące przy tym osoby są mocno narażone na różnego rodzaju otarcia, zwichnięcia, złamania i tym podobne rzeczy. Najgorzej jest w przypadku transportu pianina po schodach. Jeśli komuś wymsknie się ono z rąk i zacznie zjeżdżać w dół po schodach to jeśli stoi tam jakaś osoba to zagrożone jest nie tylko jej zdrowie, ale także życie. Wszystko robimy więc z głową i odpowiednim planem. Jeśli pianino ma zostać uszkodzone kosztem uratowania zdrowia i  życia człowieka to chyba oczywistym jest, że wybieramy opcję uszkodzenia pianina i nie staramy się na siłę go ratować. Przyjrzyjmy się nieco bliżej bezpieczeństwu w czasie przenoszenia pianina po schodach.

Transport pianina po schodach

Aby ułatwić sobie to zadanie powinniśmy zaopatrzyć się w stary materac, a najlepiej dwa materace. Materac układamy na schodach pod pianinem co ułatwia jego delikatne zsuwanie. Po co drugi materac? Właśnie na wypadek wysunięcia nam się pianina i jego swobodnego zjechania po schodach. Drugi materac, znajdujący się przed tym na którym jest pianino, ma sporą szanse gdzieś się zawinąć i tym samym wyhamować nieco zjeżdżające pianino lub nawet je w ogóle zatrzymać. Do tego jeśli na dole schodów znajduje się jakaś osoba to nie powinna ona absolutnie próbować łapać pianina. Może ono ważyć nawet 400 kilogramów i przeciętny człowiek nie ma szans zatrzymać takiej masy pędzącej z góry. Próba takiego zatrzymania może skończyć się tragedią.

W przypadku transportu pianina po płaskim, ale wąskim pomieszczeniu zazwyczaj instrument trzeba przenosić bokiem. Dla bezpieczeństwa niedopuszczalne jest wtedy przebywanie człowieka właśnie z boku. Wystarczy, że ktoś kto niesie pianino straci równowagę i instrument zacznie wracać do swoje naturalnej pozycji zgniatając przy tym człowieka.

Transport pianina na wózku

Zabezpieczenie pianina na przyczepie

Na koniec pozostaje nam jeszcze zabezpieczenie pianina w czasie transportu na własnej przyczepie. Koniecznie musimy zaopatrzyć się w tym celu w pasy transportowe. Pianino nie może mieć żadnego ruchu. Jego przemieszczenie się może spowodować wywrócenie przyczepki i tym samym nawet kolizję drogową. Z kolei przy gwałtownym hamowaniu instrument może wlecieć nam do samochodu ponownie stwarzając niesamowite zagrożenie. Pamiętajmy także o dokładnym zakryciu naszego pianina folią na czas transportu. Uchroni to cenny instrument przed deszczem, ale także odpryskującymi z pod kół samochodów kamyczkami, które mogą uszkodzić politurę pianina.

Jeśli nie masz siły i ochoty na samodzielne przenoszenie instrumentów tego typu koniecznie zleć transportowanie fortepianów i pianin firmie Fortis przeprowadzki. Jej pracownicy posiadają nie tylko specjalistyczny sprzęt lecz również wieloletnie doświadczenie.

Dodaj komentarz